نکاتی در باره گچ کاری وگچ بری > نکاتی در باره گچ کاری وگچ بری

 

شرکت خدماتی آدا

 

تاریخچه گچ :

در ايران گچ رابطه نزديكي با صنعت ساختمان سازي داشته و از قديم يكي از مصالح ساختماني سنتي ايران بوده است . گچ در بيشتـر ساختمانهاي باستاني كه تا كنون باقي مانده اند بصورت آثار گچ بريهاي زيبا ديده مي شود . از زمان اشكانيان ابنيه هايي با تزئينات گچي بجا مانده است كه نمايانگر خلاقيت و هنر استادكاران ايراني مي باشد . از دوران اسلام نيز گچ بريهاي فراواني بجا مانده كه نمودار پيشرفته اين هنر در سرزمين ايران مي باشد. عالي قاپو ، كاخ هشت بهشت و گچ بريهاي زيباي مسجد جامع اروميه از جمله بارزترين جلوه هاي اين هنر مي باشد . كف سراسر تالار و پـلكان و ستـونهــاي كاخ لاله زار تهران در خيابان سعدي با سنگ گچ مرمري آهار ساخته شده بود. تا قبل از سال 1340 در ايران ، گچ تنها وسيله ابتدائي و با تكنولوژي پائين و به روش سنتــي توليد گرديده ولي عـدم توليد انبوه و نامرغوب بودن محصولات و نيز بالا بودن قيمت تمام شده انگيزه لازم جهت تاسيس كارخانجات گچ ماشيني در ايران را فراهم نمود. منطقه شهرستان ساوه يكي از قديمي ترين مناطق استخراج و توليد گچ بود كه يكي از آثار بجا مانده از دوران سلجوقيان محراب گچبري شده مسجد جامع شهرستان ساوه مي باشد كه قدمت800 ساله داشته و جزو ميراث فرهنگي كشـوراست .گچ کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد ویکی از مهمترین موارد استفاده از گچ در صنعت ساختمان می باشد.

 

بازسازی ساختمان - گچ بری وگچ کاری


انواع گچ (انواع گچ ساختمانی وصنعتی)

1-گچ بتا (استاکو) سنگ گچ در حرارت بین 100 تا 300 درجه سانتی‌گراد به روش حرارت مستقیم در کوره‌ی دوار استوانه‌ای حدود 75 درصد آب خود را از دست می‌دهد و به گچ پخته تبدیل می‌شود. به این گچ آستر، گچ پلاستر ساختمانی، گچ استاکو یا گچ بنایی نیز گفته می‌شود.(برای اجرای گچ وخاک مورد اسفادده قرار می گیرد)
2- گچ تمیز کاری: از پخت سنگ گچ در دماهای مختلف تولید می شود.
گچ پرداخت ( گچ تمیز کاری) گچی است که برای روکش نمودن نمایی سطوح و سایر کارهای بنایی استفاده می شود.
3- گچ زیر کاری: برای گچ کاری یا گچ و خاک سطوح و سایر کارهای بنائی استفاده می شود.
4- گچ مرمر: گچ بدون آب مولکولی است ،که با خمیر کردن گرد گچ در محلول زاج سفید و پخت مجدد آن به دست می‌آید.. اگر این گچ با آب مخلوط گردد، اندودی به دست می‌آید که به کندی گیرش حاصل کرده اما بسیار سخت می‌شود. هم چنین در برابر نفوذ آب بسیار مقاوم است به همین دلیل از آن برای اندود کردن نقاط مرطوبی که در آن‌ها رطوبت نسبی هوا بیش از 60 درصد باشد و مکان‌هایی که نیاز به شستشو دارند و همچنین ساختن سطوح صاف، سخت و نفوذناپذیر استفاده می‌شود.
گچ استریش: گچ بدون آبی است که در دمای بالا حاصل شده که فعال کننده آن آهک است. سطح گچ استریش حالت مکندگی و جذب زیاد دارد بنابراین باید آن را در مقابل آب محافظت نمود زیرا چنان‌چه مکرراً مرطوب شود، تخریب شده و مقاومتش کاهش می‌یابد. از این نوع گچ معمولاً برای کف سازی در ساختمان‌ها استفاده می‌کنند.
5- گچ انیدریت : به گچ بدون آب مولکولی اطلاق می شود. این محصول میل ترکیبی با آب نداشته و قابل مصرف در ساخت و ساز نیست.
6- گچ صنعتی (الفا): به طور کلی گچی است با ساختمان مولکولی نیم هیدارت با خواص فیزیکی
مشخص که در پزشکی و قالب و صنایع مورد استفاده قرار می گیرد

7- گچ پاششی یا گچ پلیمری :

گچ پاششی همان گچ پلیمری است چون به گچ پلیمر هایی اضافه می گردد و  گچ پاششی بدست می آید.


مشخصات گچ پلیمری پا ششی

1-این گچ پس از پاشش توسط دستگاه همانند بتن سخت می شود.

2- در مقابل رطوبت مقاوم بوده وهمچنین تا حد قابل ملاحظه ای در مقابل حرارت مقاومت نشان می دهد.

3- بااستفاده از این گچ،مرحله گچ و خاک در ساختمان حذف می شود.
4- این گچ،سقف ساختمان را مستقیما برروی خود سازه یا سقف کاذب مانند رابیتس با سرعت بالا پوشش می دهد.

5- به علت اینکه این گچ از مواد افزودنی ویژه ای برخوردار است،تا ضخامتcm10 برروی متریال مختلف از جمله آجر وبتون قابل اجرا می باشد.

6- این گچ ستون های بتونی و فلزی را مستقیما پوشش می دهد.

تفاوت گچ پلیمری پاششی بادیگر گچ ها
1-گچ معمولی ضخامتی معدل ۵/۱ تا۲ سانتیمتر دارد و اگر بیشتر شود ترک می خورد ولی گچ پلیمری پا شش تا ضخامت ۱۰ سانتیمتر قابل اجرا می باشد و ترک نمی خورد.

2- سرعت اجرای گچ پلیمری نسبت به گچ عادی حدود ۵ برابر می باشد و به همین دلیل  گچکاریهای سنتی ،اجرا کننده گچ پاششی صنعتی ساختمان شده اند.
3- مقاومت فشاری گچ پلیمری در مقایسه با گچ عادی به ترتیب ۱۵۶ و۷۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می باشد.

4- یکی از معایب گچ عدم استفاده در مناطق مرطوب و مشکلات موجود در این بخش می باشد اما گچ پلیمری پاششی هیچ محدودیتی در این زمینه ندارد و سازگاری بسیا مناسبی با گونه های مختلف آب وهوا دارد.

مزایای گچ کاری با گچ پلیمریبا ماشین گچ پاش
در روش گچ کاری با گچ پلیمری ود ستگاه گچ پاش به علت اینکه گچ با سرعت وفشار برروی دیوار پاشیده می شود تمامی درز ها وترک های دیوار را پر میکند.در این روش سرعت اجرای مجری گچ پاشی حداقل ۵ برابر سرعت در روش گچ کاری سنتی است.در این روش چون گچ بسته بندی شده مستقیما در ماشین ریخته می شود ضایعات گچ به حداقل می رسد.

گچ بری:

گچ‌بری یکی از هنرهای وابسته به معماری است ،گچ بری ساختمان شامل (گچ بری سقف ،گچ بری شومینه ،گچ بری نور مخفی ،گچ بری دور لوستر ،گچ بری ستونها ،گچ بری گلویی،گچ بری آرک اپن ،گچ بری ورساج ،گچ بری نما رومی ،...)در هر دوره زمانی، شکل و شیوه مخصوص به‌ خود را داشته است. همان طور که از نام این هنر پیداست، مصالح اصلی بکار رفته در این هنر گچ می‌باشد. درایران نیز گچ‌بری در دوره‌های مختلف تاریخی همراه با تفاوت‌هایی بوده است ،گچ به دلیل داشتن خاصیت شکل‌پذیری، چسبندگی، رنگ مطلوب، کاربرد آسان، فراوانی و ارزانی کاربرد زیادی در هنرهای تزیینی  دارد

شرایط نگهداری گچ:


اگر گچ به صورت فله ای در کارگاه موجود باشد باید بلافاصله مصرف گردد زیرا همانطور که می
دانید گچ میل ترکیبی بالایی با آب دارد و حتی رطوبت هوا را جذب می نماید و پس از مدتی
فاسد می گردد. یعنی در موقع مخلوط کردن آن با آب ازیاد حجم پیدا نکرده و سخت نمی شود.
ولی گچ پاکتی را اگر به طریقه صحیح انبار کنند به طوری که دور از رطوبت باشد می توان حتی
گچ را برای مدت یکسال هم انبار و سپس آن را مصرف کرد. برای انبارکردن گچ باید آن را
روی تخته هایی که حداقل از زمین ١٠ سانتی فاصله دارد، بگذارند و فاصله پاکت های گچ از دیوار
های انبار باید حداقل حدود ٢٠ سانتیمتر باشد و بیش از ١٠ پاکت گچ راروی هم نچینند.

نقش گچ درصنعت ساختمان

یکی از کاربردهای ویژه گچ، اندود کردن دیوارها و سطوح داخلی ساختمان ها است که اساسی ترین مصالح ساختمانی بشمار می رود ،و هنر گچبری، این آراستگی را به حد کمال و دلنوازی می رساند.

گچبُر کیست؟                                                                                                                        

کسی که بتواند یک تکه گچ یا یک سطح گچی را به هرشکل ممکن تبدیل کند ،گچبُر است . کسی که با گچ کار می کند ،گچ کار است و کسی که دارد یک اثر هنری را با گچ خلق می کند ،گچبر و هنرمند است.
انواع گچبری قبل از اسلام وبعد ازاسلام :

1- گچ بری با نقش برجسته

2- گچبری زبره :

3- گچ بری برهشته

4- گچ بری لکه یا کلوخی :

5- گچ بری پته :

6- گچ بری مشبک

7- گچ بری مشبک

8- گچ بری لایه ای:

9- گچبری کشته بری :

10- گچ بری تخمه کن ( تخمه بری(

11- گچبری شیر و شکری


گچ بری با نقش برجسته:

دراین نوع گچبری، گچ را درزمینه به صورت اندود کار می کردند بعد نقش مورد نظر را روی آن در می آوردند.برجستگی این نوع گچبری بیشتر از شیروشکری است طبیعی است که نقوش گل وبته برای گچبری برجسته و نقوش هندسی برای گچبری شیروشکری مناسب تر بوده است.

گچبری زبره :

برجستگی این گچبری از نوع گچبری برجسته بیشتر اما از نوع برهشته کم تر است در این گچبری گوشه های نقش بدون مالش وپرداخت کردن کار می شده وگوشه ها تیز بوده اند.لذا گوشه ها، نقش بریدگی وتیزی پیدا می کرد.

گچ بری برهشته:

برجستگی این نوع گچبری نسبت به زمینه زیاد است به طوری که قسمت های گچبری شده برآمده وبیرون زده است. سابقه تاریخی گچبری برهشته به پیش از اسلام می رسد..

گچ بری لکه یا کلوخی :

این نوع گچ بری در قرن سیزدهم هجری به دلیل نفوذ هنر مغرب زمین به ایران معمول شد که به نحو زننده ای برجستگی آن زیاد بود و به نام گچبری کلوخی مشهور شد.

 گچ بری پته :

سابقه گچبری پته به قرن هشتم هجری می رسد.در این نوع گچبری کرباس را آهار می زدند به طوری که مثل مقوا می شد بعد روی آن گچ می کشیدند و روی آن،گچ بری مورد نظر را انجام می دادند. پس از آن کرباس گچبری شده را به صورت آماده  روی دیوار می چسباندند.

گچ بری مشبک:

گاهی پنجره ها یا روزن ها را نیز با گچبری درست می کردند،مثلاُ در مسجد شاه ولی تفت، قطعات گچ مثل تور به هم بافته شده که به باریکی یک سنجاق هستند ونمونه ای از شاهکارهایی هنر گچبری محسوب می شوند. شیوه کا ر این گچبری بدین صورت بوده است که گچبر ابتدا لایه ای از گچ را با فاصله حدود ۱۵الی ۲۵ سانتیمتراز زمینه اصلی بوجود می آورد؛و بعد از این که گچ خود را گرفت به طرح اندازی نقش مورد نظر پرداخته ودرمرحله آخر زمینه طرح را خالی می کرد تا طرح مورد نظر را به صورت مشبک بوجود آورد.

گچ بری لایه ای:

نوع دیگر از گچبری تراش است وبیشتر برای گچبری رنگی که بخواهند به چند رنگ مختلف در آید کار می شود، روش کار بدین صورت است که لایه گچ کشته را در محلی که قبلاً با گچ زنده زیر سازی و صاف شده است، می کشند و لایه های بعد را نیز به همین ترتیب کار می کنند؛ هر لایه رنگ خاصی دارد و بعد با کاردک و ابزار گچبری شروع به در آوردن طرح ها با رنگ های مختلف می کنند،ضخامت هر لایه نباید بیشتر از ۱ تا ۲ میلیمتر باشد زیرا باعث ترک خوردن لایه گچ می شود.

گچبری توپر و تو خالی :

این اصطلاح برای تکنیکی به کار برده شده که از نظر عمل و تاثیر با گچبری برجسته کاملاً فرق دارد،در این تکنیک طرح تزئینی در سطح صاف به عمق کمتر از۲سانتی متر کنده می شود تا در عقب، سطحی به موازات سطح جلو تشکیل دهد و خطوط اصلی طرح یا مستقیم و یا با ضربات مایل که از حیث عمق یکنواخت است کنده و بریده می شود.

گچبری کشته بری :

در ابتدا گچ زبره نیم کش بر روی محلی که بخواهند کشته بری انجام دهند کشیده شده و بعد روی آنرا گچ نرمه می کشند و پس از آنکه این گچ خود را گرفت یک لایه دیگر گچ نرم به قطر ۱تا ۲ میلیمتر میکشند و پس از گرفتن این گچ که آب آن زیادتر و نرمتر از لایه زیرین  بود طرح را روی آن پیاده می کردند و با استفاده از دَم بُر اطراف طرح را خط می انداختند تا به زمینه سفت زیرین برسند. پس از آن بوسیله بومخار قسمت های اضافی را از زمینه جدا می کردند تا طرح کشته بری بدست آید. این شیوه بیشتر در دوره صفوی رایج بود.

گچ بری تخمه کن ( تخمه بری:(

عمده ماده اصلی برای استفاده در تخمه درآوری،گچ سفید و نرم است که اول بایستی مقدار گچ لازم غربال شده و به یک درجه از نرمی برسد؛ آنگاه بایستی با آب مخلوط شده و خمیر نرم ویکدستی را بوجود آورد؛ سپس خمیر گچ در سطح دیوار مالیده شده و صاف و یکدست می گردد واین زمینه ی کار تخمه درآوری می باشد .این نوع گچبری به سه روش اجرا میشود. نقوش آبرنگی روی گچ در اثر مرور زمان ممکن است فرسوده شده و شفافیت خود را از دست دهند؛ همچنین مواد رنگی چسبندگی خود را کم می کنند؛ لذا رنگ در سطح تزئین به خطر افتاده و امکان ریزش و از بین رفتن آن وجود دارد .ولی در نقوش تخمه درآوری به لحاظ این که گچ و رنگ در عمق فرو رفته و مجدداً به سطح آمده این عوارض مشاهده نمی شود و هنگام عمل مرمت نیز کار با اصول بهتری انجام می شود.

گچبری شیر و شکری :

از گچبریهای اصیل وقدیمی دوران اسلامی است. فرورفتگی وبرجستگی آن بسیارکم حدوداَ ۲ الی ۳ میلیمتراست.

این نقشها ریزو ظریف اند وانواع گوناگون دارند که چند نمونه آن به قرار زیراست :

1- خیزو یا خیزآب :

یعنی موج آب که هم به صورت نقش شکسته اجرا می شود وهم گردان وجزو نقش های افقی است.درسرزمین های کویری که مردم درآرزوی آب وسبزه وآبشاربودند این نقشها زیاد مرسوم بود.

2- نیژ:خزه:عشقه

که نقش گیاهانی است که به درخت می چسبند و رونده اند مثل خزه، پیچک و…

3- آبشار

بطور کلی گچبری های  انجام شده را می توان  به سه دسته تقسیم کرد:

1- طرح های زمینه و سطوح :

مثل : گچبری سقف ، گچبری دیوار، گچبری دوردر و یا گچبری قابی گچی، گچبری گل سقفی ،که بر روی دیوار ساخته می شود .

2- طرح های حاشیه :

مثل : گچبری کناره ی سقف(گچبری دور سقف)، گچبری کناره های راه پله و گچبری راهرو و یا هر جای دیگر که در گوشه و کنار باشد .

3- طرح های تک و خاص :

گچبری سَرستون ، گچبری سَر قاب ، گچبری دور قا ب ، گچبری شومینه ، گچبری سر در  و ... . این گونه گچبری ها را می توان به طور جداگانه نیز درست کرد .

این سه دسته، شاخه های اصلی یک کار گچبری است . در کارهای زمینه ،طرح هایی مثل گِره، تَذهیب،مُقرنس و انواع و اقسام طرح ها و نقش های کشور های مختلف را می توان جا داد . می توان یک زمینه را پُر کرد از گل های رُز ، مریم ، میخک و ...

در کارهای حاشیه، طرح هایی مثل گِره ، تذهیب ، چَنگ و چُدن ، مُقرنس و انواع طرح ها و نقش های کشورهایی مثل: یونان ، فرانسه ، مصر و ... را می توان کار کرد . می توان حاشیه ای را با مُقرنس پوشاند . می توان در یک مسیر مُمتدد، یک شاخه ی درخت انگور را گچبری کرد.، که انگورها ی آن در طول مسیر به صورت سه بُعدی از شاخه آویزانند. می توان در یک مسیر اَشعار، آیات و جملات زیبای اَدبی را با گچ به صورت بَرجسته درآورد.

کارهای تک و خاص، تنوع زیادی می توانند داشته باشند. از یک شاخه ی گُل گرفته تا یک سبد میوه ، می تواند به صورت برجسته در یک جا ساخته شود. سر ستون ها، با مقرنس، چَنگ وچدن ، ابزارهای گچی و انواع  و اقسام طرح ها تزئین می شوند. آرک آشپزخانه یک کار تک است . از این نمونه ها احیاناً در مرکز سقف خانه یتان نیز وجود دارد. این کارها همه تَکند. اطراف هر چراغ را می توانید شما گچبری کنید. کناره های هر سقف را می توانید شما گچبری کنید و بالای هر مَعبر را می توانید یک آرم و یا یک جمله و شعر  بنویسیدو هزاران هزاران کار دیگر. هر کار که بخواهید می توان با گچ انجام داد.


روشهای  گچبری  

1- گچبری دستی

2- گچبری پیش ساخته

گچبُری دستی  ، ابتدا گچ را به صورت مایع درست می کنند .محلول گچ و آب تا به جایی که تبدیل به جامد می شود. قبل از انجماد، به خمیری انعطاف پذیر تبدیل می شود که صورت و اسکلت اثر هنری در آن زمان ودر آن حالت گچ، به دست گچبرصورت می پذیرد. پس از جامد شدن ،سخت نباشد و حالت پنیر مانندی را داشته باشد هنرمند گچبربا ابزار گچبر با نیروی دست به راحتی بر روی گچ ،کار کند. کنده کاری یا گچبری عمقی را روی آن انداخته وبا وسایل گچبری ازقبیل دم بر، نقاله، پرگار،بومخواروکاردک ، طرح مورد نظررا می برند ،گچ در همان حالت سفت می شود و گچبر شروع به پرداخت آن می کند و پستی و بلندی ها وریزه کاری های آن را با ابزار خاص خود و با استفاده از ذوق وسلیقه ی خود انجام می دهد.اکر  گچ مرغوب نباشد، اثر هنری را نمی توان به ظرافت و لطافت درآورد بنابرین انتخاب گچ نقش اساسی در زیبای گچ بری دارد ،در روش  قالب گیری که با استفاده ازقالب تهیه می شود  وسپس با استفاده ازخمیرگچ، گچ قالبی را درقسمت مورد نظر می چسباندند .

انواع گچبری پیش ساخته :

گچ بری pvc

گچ بری پلی استایرن


که ازمزایای محصولات pvc می توان به سبک بودن،امکان طراحی مطابق با سلیقه مشتری،تنوع در ابعاد و الگوها امکان نصب آسان و در حداقل زمان(کمتر از یک ساعت ، قابلیت جابجایی پس از نصب و عدم نفوذ رطوبت اشاره کرد.

محصولاتی pvcاز قبیل گلهایی سقفی، و ...

قیمت گچ بری و قیمت گچ کاری ساختمان

1- اجرای گچ بری نور مخفی ساده قیمت اجرای هرمتر طول با مصالح   300000ریال  و بدون مصالح 280000ریال

2- اجرای گچ بری نور مخفی با گچ بری قیمت اجرای هرمتر طول با مصالح   380000ریال  و بدون مصالح 300000ریال

4 -اجرای گچ بری ابزار گنج یا گلویی با مصالح هر متر طول 120000 الی 200000ریال بدون مصالح  120000 الی 170000ریال

5- اجرای گچ بری گلهای سقف بستگی به طرح دلخواه

6- اجرای گچ بری دور لوستربا دو دور  با مصالح  هرمتر طول 3500000ریال بدون مصالح  300000ریال

7- اجرای گچ بری ارک اوپن  بستگی به طرح دلخواه

8- اجرای گچ کاری و اجرای نازک کاری بدون مصالح هرمتر مربع قیمت 70000الی100000ریال

9- اجرای گچ بری ستونها با مصالح هر متر طول   3500000 الی 500000ریال بدون مصالح متر طول  300000 الی 400000ریال

 10-اجرای گچ بری قاشقی وابزارو نبشی ها با مصالح هر متر طول 110000ریال بدون مصالح 90000ریال

نازک کاری چیست ؟

پوشش نهایی که بر روی ساختار زیرین ساختمان قرار میگیرد و روکشی که در داخل ساختمان برابر چشم بیننده قرار می گیرد،خوانده میشود. مصالح نازک کاری آخرین مصالحی هستند که کفها، دیوارها و سقف ها را پوشش میدهد.

این شرکت با نیروهای مجرب ومتعهد آماده ارائه خدمات گچ کاری ،گچ بری ،گچ بری ارک ،گچبری گلوئی ،گچبری ابزار،نازک کاری ،گچ کاری بادستمزد وبدون دستمزد،گچ کار ،گچ بری ساختمان ،سفید کاری ،طرح و اجرای گلهای سقفی

  شرکت آدا 

 

 

شرکت خدماتی آدا با اکیپ های تخصصی  گچ بری وگچ کاری  و  آمادگی خود را جهت ، گچ بری ابزار،  گچ بری داخل ساختمان، پتینه ، کنیتکس ، مولتی کالر،  رنگ های دکوراتیو ، رنگ های آنتی باکتریال ، و آماده عقد قرار داد با ادارات و سازمانها و مراکز تجاری و اداری جهت اجرای بلکا می باشد.بازشازی ساختمان -گچ بری وگچکاری

زمینه فعالیت شرکت خدماتی آدا سرویس از صفر تا صد ساختمان:


قیمت بازسازی ساختمان ،  بازسازی و نوسازی، تاسیسات ولوله کشی ،  رنگ نمای الاستیک و آب گریز ، بازسازی آپارتمان ، بازسازی ساختمان ،  سیمان شسته ، نمای بیرونی ساختمان ، تعمیرات ساختمان  ،  نقاشی ساختمان ، کنیتکس ، مولتی کالر، اپوکسی یا پلی ارتان  ، رنگ های آنتی باکتریال ، دکوراسیون داخلی ، مونولیت،(monolith)  ،رولسر،  تراسل  ، رنگ نما ، سیمان شسته  ،  سیمان سفید ، رنگ آمیزی صنعتی

 

 

نکاتی در باره گچ کاری وگچ بری

 شرکت خدماتی آدا تاریخچه گچ :در ايران گچ رابطه نزديكي با صنعت ساختمان سازي داشته و از قديم يكي از مصالح ساختماني سنتي ايران بوده است . گچ در بيشتـر ساختمانهاي باستاني كه تا كنون باقي مانده اند بصورت آثار گچ بريهاي زيبا ديده مي شود . از زمان اشكانيان ابنيه هايي با تزئينات گچي بجا مانده است كه نمايانگر خلاقيت و هنر استادكاران ايراني مي باشد . از دوران اسلام نيز گچ بريهاي فراواني بجا مانده كه نمودار پيشرفته اين هنر در سرزمين ايران مي باشد. عالي قاپو ، كاخ هشت بهشت و گچ بريهاي زيباي مسجد جامع اروميه از جمله بارزترين جلوه هاي اين هنر مي باشد . كف سراسر تالار و پـلكان و ستـونهــاي كاخ لاله زار تهران در خيابان سعدي با سنگ گچ مرمري آهار ساخته شده بود. تا قبل از سال 1340 در ايران ، گچ تنها وسيله ابتدائي و با تكنولوژي پائين و به روش سنتــي توليد گرديده ولي عـدم توليد انبوه و نامرغوب بودن محصولات و نيز بالا بودن قيمت تمام شده انگيزه لازم جهت تاسيس كارخانجات گچ ماشيني در ايران را فراهم نمود. منطقه شهرستان ساوه يكي از قديمي ترين مناطق استخراج و توليد گچ بود كه يكي از آثار بجا مانده از دوران سلجوقيان محراب گچبري شده مسجد جامع شهرستان ساوه مي باشد كه قدمت800 ساله داشته و جزو ميراث فرهنگي كشـوراست .گچ کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد ویکی از مهمترین موارد استفاده از گچ در صنعت ساختمان می باشد. بازسازی ساختمان - گچ بری وگچ کاری

انواع گچ (انواع گچ ساختمانی وصنعتی)1-گچ بتا (استاکو) سنگ گچ در حرارت بین 100 تا 300 درجه سانتی‌گراد به روش حرارت مستقیم در کوره‌ی دوار استوانه‌ای حدود 75 درصد آب خود را از دست می‌دهد و به گچ پخته تبدیل می‌شود. به این گچ آستر، گچ پلاستر ساختمانی، گچ استاکو یا گچ بنایی نیز گفته می‌شود.(برای اجرای گچ وخاک مورد اسفادده قرار می گیرد)

2- گچ تمیز کاری: از پخت سنگ گچ در دماهای مختلف تولید می شود.

گچ پرداخت ( گچ تمیز کاری) گچی است که برای روکش نمودن نمایی سطوح و سایر کارهای بنایی استفاده می شود.

3- گچ زیر کاری: برای گچ کاری یا گچ و خاک سطوح و سایر کارهای بنائی استفاده می شود.

4- گچ مرمر: گچ بدون آب مولکولی است ،که با خمیر کردن گرد گچ در محلول زاج سفید و پخت مجدد آن به دست می‌آید.. اگر این گچ با آب مخلوط گردد، اندودی به دست می‌آید که به کندی گیرش حاصل کرده اما بسیار سخت می‌شود. هم چنین در برابر نفوذ آب بسیار مقاوم است به همین دلیل از آن برای اندود کردن نقاط مرطوبی که در آن‌ها رطوبت نسبی هوا بیش از 60 درصد باشد و مکان‌هایی که نیاز به شستشو دارند و همچنین ساختن سطوح صاف، سخت و نفوذناپذیر استفاده می‌شود.

گچ استریش: گچ بدون آبی است که در دمای بالا حاصل شده که فعال کننده آن آهک است. سطح گچ استریش حالت مکندگی و جذب زیاد دارد بنابراین باید آن را در مقابل آب محافظت نمود زیرا چنان‌چه مکرراً مرطوب شود، تخریب شده و مقاومتش کاهش می‌یابد. از این نوع گچ معمولاً برای کف سازی در ساختمان‌ها استفاده می‌کنند.

5- گچ انیدریت : به گچ بدون آب مولکولی اطلاق می شود. این محصول میل ترکیبی با آب نداشته و قابل مصرف در ساخت و ساز نیست.

6- گچ صنعتی (الفا): به طور کلی گچی است با ساختمان مولکولی نیم هیدارت با خواص فیزیکی

مشخص که در پزشکی و قالب و صنایع مورد استفاده قرار می گیرد7- گچ پاششی یا گچ پلیمری :گچ پاششی همان گچ پلیمری است چون به گچ پلیمر هایی اضافه می گردد و  گچ پاششی بدست می آید.

مشخصات گچ پلیمری پا ششی1-این گچ پس از پاشش توسط دستگاه همانند بتن سخت می شود.2- در مقابل رطوبت مقاوم بوده وهمچنین تا حد قابل ملاحظه ای در مقابل حرارت مقاومت نشان می دهد.3- بااستفاده از این گچ،مرحله گچ و خاک در ساختمان حذف می شود.

4- این گچ،سقف ساختمان را مستقیما برروی خود سازه یا سقف کاذب مانند رابیتس با سرعت بالا پوشش می دهد.5- به علت اینکه این گچ از مواد افزودنی ویژه ای برخوردار است،تا ضخامتcm10 برروی متریال مختلف از جمله آجر وبتون قابل اجرا می باشد.6- این گچ ستون های بتونی و فلزی را مستقیما پوشش می دهد.تفاوت گچ پلیمری پاششی بادیگر گچ ها

1-گچ معمولی ضخامتی معدل ۵/۱ تا۲ سانتیمتر دارد و اگر بیشتر شود ترک می خورد ولی گچ پلیمری پا شش تا ضخامت ۱۰ سانتیمتر قابل اجرا می باشد و ترک نمی خورد.2- سرعت اجرای گچ پلیمری نسبت به گچ عادی حدود ۵ برابر می باشد و به همین دلیل  گچکاریهای سنتی ،اجرا کننده گچ پاششی صنعتی ساختمان شده اند.

3- مقاومت فشاری گچ پلیمری در مقایسه با گچ عادی به ترتیب ۱۵۶ و۷۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می باشد.4- یکی از معایب گچ عدم استفاده در مناطق مرطوب و مشکلات موجود در این بخش می باشد اما گچ پلیمری پاششی هیچ محدودیتی در این زمینه ندارد و سازگاری بسیا مناسبی با گونه های مختلف آب وهوا دارد.مزایای گچ کاری با گچ پلیمریبا ماشین گچ پاش

در روش گچ کاری با گچ پلیمری ود ستگاه گچ پاش به علت اینکه گچ با سرعت وفشار برروی دیوار پاشیده می شود تمامی درز ها وترک های دیوار را پر میکند.در این روش سرعت اجرای مجری گچ پاشی حداقل ۵ برابر سرعت در روش گچ کاری سنتی است.در این روش چون گچ بسته بندی شده مستقیما در ماشین ریخته می شود ضایعات گچ به حداقل می رسد.گچ بری:گچ‌بری یکی از هنرهای وابسته به معماری است ،گچ بری ساختمان شامل (گچ بری سقف ،گچ بری شومینه ،گچ بری نور مخفی ،گچ بری دور لوستر ،گچ بری ستونها ،گچ بری گلویی،گچ بری آرک اپن ،گچ بری ورساج ،گچ بری نما رومی ،...)در هر دوره زمانی، شکل و شیوه مخصوص به‌ خود را داشته است. همان طور که از نام این هنر پیداست، مصالح اصلی بکار رفته در این هنر گچ می‌باشد. درایران نیز گچ‌بری در دوره‌های مختلف تاریخی همراه با تفاوت‌هایی بوده است ،گچ به دلیل داشتن خاصیت شکل‌پذیری، چسبندگی، رنگ مطلوب، کاربرد آسان، فراوانی و ارزانی کاربرد زیادی در هنرهای تزیینی  داردشرایط نگهداری گچ:

اگر گچ به صورت فله ای در کارگاه موجود باشد باید بلافاصله مصرف گردد زیرا همانطور که می

دانید گچ میل ترکیبی بالایی با آب دارد و حتی رطوبت هوا را جذب می نماید و پس از مدتی

فاسد می گردد. یعنی در موقع مخلوط کردن آن با آب ازیاد حجم پیدا نکرده و سخت نمی شود.

ولی گچ پاکتی را اگر به طریقه صحیح انبار کنند به طوری که دور از رطوبت باشد می توان حتی

گچ را برای مدت یکسال هم انبار و سپس آن را مصرف کرد. برای انبارکردن گچ باید آن را

روی تخته هایی که حداقل از زمین ١٠ سانتی فاصله دارد، بگذارند و فاصله پاکت های گچ از دیوار

های انبار باید حداقل حدود ٢٠ سانتیمتر باشد و بیش از ١٠ پاکت گچ راروی هم نچینند.نقش گچ درصنعت ساختمانیکی از کاربردهای ویژه گچ، اندود کردن دیوارها و سطوح داخلی ساختمان ها است که اساسی ترین مصالح ساختمانی بشمار می رود ،و هنر گچبری، این آراستگی را به حد کمال و دلنوازی می رساند.گچبُر کیست؟                                                                                                                        کسی که بتواند یک تکه گچ یا یک سطح گچی را به هرشکل ممکن تبدیل کند ،گچبُر است . کسی که با گچ کار می کند ،گچ کار است و کسی که دارد یک اثر هنری را با گچ خلق می کند ،گچبر و هنرمند است.

انواع گچبری قبل از اسلام وبعد ازاسلام :1- گچ بری با نقش برجسته2- گچبری زبره :3- گچ بری برهشته4- گچ بری لکه یا کلوخی :5- گچ بری پته :6- گچ بری مشبک7- گچ بری مشبک8- گچ بری لایه ای:9- گچبری کشته بری :10- گچ بری تخمه کن ( تخمه بری(11- گچبری شیر و شکری

گچ بری با نقش برجسته:دراین نوع گچبری، گچ را درزمینه به صورت اندود کار می کردند بعد نقش مورد نظر را روی آن در می آوردند.برجستگی این نوع گچبری بیشتر از شیروشکری است طبیعی است که نقوش گل وبته برای گچبری برجسته و نقوش هندسی برای گچبری شیروشکری مناسب تر بوده است.گچبری زبره :برجستگی این گچبری از نوع گچبری برجسته بیشتر اما از نوع برهشته کم تر است در این گچبری گوشه های نقش بدون مالش وپرداخت کردن کار می شده وگوشه ها تیز بوده اند.لذا گوشه ها، نقش بریدگی وتیزی پیدا می کرد.گچ بری برهشته:برجستگی این نوع گچبری نسبت به زمینه زیاد است به طوری که قسمت های گچبری شده برآمده وبیرون زده است. سابقه تاریخی گچبری برهشته به پیش از اسلام می رسد..گچ بری لکه یا کلوخی :این نوع گچ بری در قرن سیزدهم هجری به دلیل نفوذ هنر مغرب زمین به ایران معمول شد که به نحو زننده ای برجستگی آن زیاد بود و به نام گچبری کلوخی مشهور شد. گچ بری پته :سابقه گچبری پته به قرن هشتم هجری می رسد.در این نوع گچبری کرباس را آهار می زدند به طوری که مثل مقوا می شد بعد روی آن گچ می کشیدند و روی آن،گچ بری مورد نظر را انجام می دادند. پس از آن کرباس گچبری شده را به صورت آماده  روی دیوار می چسباندند.گچ بری مشبک:گاهی پنجره ها یا روزن ها را نیز با گچبری درست می کردند،مثلاُ در مسجد شاه ولی تفت، قطعات گچ مثل تور به هم بافته شده که به باریکی یک سنجاق هستند ونمونه ای از شاهکارهایی هنر گچبری محسوب می شوند. شیوه کا ر این گچبری بدین صورت بوده است که گچبر ابتدا لایه ای از گچ را با فاصله حدود ۱۵الی ۲۵ سانتیمتراز زمینه اصلی بوجود می آورد؛و بعد از این که گچ خود را گرفت به طرح اندازی نقش مورد نظر پرداخته ودرمرحله آخر زمینه طرح را خالی می کرد تا طرح مورد نظر را به صورت مشبک بوجود آورد.گچ بری لایه ای:نوع دیگر از گچبری تراش است وبیشتر برای گچبری رنگی که بخواهند به چند رنگ مختلف در آید کار می شود، روش کار بدین صورت است که لایه گچ کشته را در محلی که قبلاً با گچ زنده زیر سازی و صاف شده است، می کشند و لایه های بعد را نیز به همین ترتیب کار می کنند؛ هر لایه رنگ خاصی دارد و بعد با کاردک و ابزار گچبری شروع به در آوردن طرح ها با رنگ های مختلف می کنند،ضخامت هر لایه نباید بیشتر از ۱ تا ۲ میلیمتر باشد زیرا باعث ترک خوردن لایه گچ می شود.گچبری توپر و تو خالی :این اصطلاح برای تکنیکی به کار برده شده که از نظر عمل و تاثیر با گچبری برجسته کاملاً فرق دارد،در این تکنیک طرح تزئینی در سطح صاف به عمق کمتر از۲سانتی متر کنده می شود تا در عقب، سطحی به موازات سطح جلو تشکیل دهد و خطوط اصلی طرح یا مستقیم و یا با ضربات مایل که از حیث عمق یکنواخت است کنده و بریده می شود.گچبری کشته بری :در ابتدا گچ زبره نیم کش بر روی محلی که بخواهند کشته بری انجام دهند کشیده شده و بعد روی آنرا گچ نرمه می کشند و پس از آنکه این گچ خود را گرفت یک لایه دیگر گچ نرم به قطر ۱تا ۲ میلیمتر میکشند و پس از گرفتن این گچ که آب آن زیادتر و نرمتر از لایه زیرین  بود طرح را روی آن پیاده می کردند و با استفاده از دَم بُر اطراف طرح را خط می انداختند تا به زمینه سفت زیرین برسند. پس از آن بوسیله بومخار قسمت های اضافی را از زمینه جدا می کردند تا طرح کشته بری بدست آید. این شیوه بیشتر در دوره صفوی رایج بود.گچ بری تخمه کن ( تخمه بری:(عمده ماده اصلی برای استفاده در تخمه درآوری،گچ سفید و نرم است که اول بایستی مقدار گچ لازم غربال شده و به یک درجه از نرمی برسد؛ آنگاه بایستی با آب مخلوط شده و خمیر نرم ویکدستی را بوجود آورد؛ سپس خمیر گچ در سطح دیوار مالیده شده و صاف و یکدست می گردد واین زمینه ی کار تخمه درآوری می باشد .این نوع گچبری به سه روش اجرا میشود. نقوش آبرنگی روی گچ در اثر مرور زمان ممکن است فرسوده شده و شفافیت خود را از دست دهند؛ همچنین مواد رنگی چسبندگی خود را کم می کنند؛ لذا رنگ در سطح تزئین به خطر افتاده و امکان ریزش و از بین رفتن آن وجود دارد .ولی در نقوش تخمه درآوری به لحاظ این که گچ و رنگ در عمق فرو رفته و مجدداً به سطح آمده این عوارض مشاهده نمی شود و هنگام عمل مرمت نیز کار با اصول بهتری انجام می شود.گچبری شیر و شکری :از گچبریهای اصیل وقدیمی دوران اسلامی است. فرورفتگی وبرجستگی آن بسیارکم حدوداَ ۲ الی ۳ میلیمتراست.این نقشها ریزو ظریف اند وانواع گوناگون دارند که چند نمونه آن به قرار زیراست :1- خیزو یا خیزآب :یعنی موج آب که هم به صورت نقش شکسته اجرا می شود وهم گردان وجزو نقش های افقی است.درسرزمین های کویری که مردم درآرزوی آب وسبزه وآبشاربودند این نقشها زیاد مرسوم بود.2- نیژ:خزه:عشقهکه نقش گیاهانی است که به درخت می چسبند و رونده اند مثل خزه، پیچک و…3- آبشاربطور کلی گچبری های  انجام شده را می توان  به سه دسته تقسیم کرد:1- طرح های زمینه و سطوح :مثل : گچبری سقف ، گچبری دیوار، گچبری دوردر و یا گچبری قابی گچی، گچبری گل سقفی ،که بر روی دیوار ساخته می شود .2- طرح های حاشیه :مثل : گچبری کناره ی سقف(گچبری دور سقف)، گچبری کناره های راه پله و گچبری راهرو و یا هر جای دیگر که در گوشه و کنار باشد .3- طرح های تک و خاص :گچبری سَرستون ، گچبری سَر قاب ، گچبری دور قا ب ، گچبری شومینه ، گچبری سر در  و ... . این گونه گچبری ها را می توان به طور جداگانه نیز درست کرد .این سه دسته، شاخه های اصلی یک کار گچبری است . در کارهای زمینه ،طرح هایی مثل گِره، تَذهیب،مُقرنس و انواع و اقسام طرح ها و نقش های کشور های مختلف را می توان جا داد . می توان یک زمینه را پُر کرد از گل های رُز ، مریم ، میخک و ...در کارهای حاشیه، طرح هایی مثل گِره ، تذهیب ، چَنگ و چُدن ، مُقرنس و انواع طرح ها و نقش های کشورهایی مثل: یونان ، فرانسه ، مصر و ... را می توان کار کرد . می توان حاشیه ای را با مُقرنس پوشاند . می توان در یک مسیر مُمتدد، یک شاخه ی درخت انگور را گچبری کرد.، که انگورها ی آن در طول مسیر به صورت سه بُعدی از شاخه آویزانند. می توان در یک مسیر اَشعار، آیات و جملات زیبای اَدبی را با گچ به صورت بَرجسته درآورد.کارهای تک و خاص، تنوع زیادی می توانند داشته باشند. از یک شاخه ی گُل گرفته تا یک سبد میوه ، می تواند به صورت برجسته در یک جا ساخته شود. سر ستون ها، با مقرنس، چَنگ وچدن ، ابزارهای گچی و انواع  و اقسام طرح ها تزئین می شوند. آرک آشپزخانه یک کار تک است . از این نمونه ها احیاناً در مرکز سقف خانه یتان نیز وجود دارد. این کارها همه تَکند. اطراف هر چراغ را می توانید شما گچبری کنید. کناره های هر سقف را می توانید شما گچبری کنید و بالای هر مَعبر را می توانید یک آرم و یا یک جمله و شعر  بنویسیدو هزاران هزاران کار دیگر. هر کار که بخواهید می توان با گچ انجام داد.

روشهای  گچبری  1- گچبری دستی2- گچبری پیش ساختهگچبُری دستی  ، ابتدا گچ را به صورت مایع درست می کنند .محلول گچ و آب تا به جایی که تبدیل به جامد می شود. قبل از انجماد، به خمیری انعطاف پذیر تبدیل می شود که صورت و اسکلت اثر هنری در آن زمان ودر آن حالت گچ، به دست گچبرصورت می پذیرد. پس از جامد شدن ،سخت نباشد و حالت پنیر مانندی را داشته باشد هنرمند گچبربا ابزار گچبر با نیروی دست به راحتی بر روی گچ ،کار کند. کنده کاری یا گچبری عمقی را روی آن انداخته وبا وسایل گچبری ازقبیل دم بر، نقاله، پرگار،بومخواروکاردک ، طرح مورد نظررا می برند ،گچ در همان حالت سفت می شود و گچبر شروع به پرداخت آن می کند و پستی و بلندی ها وریزه کاری های آن را با ابزار خاص خود و با استفاده از ذوق وسلیقه ی خود انجام می دهد.اکر  گچ مرغوب نباشد، اثر هنری را نمی توان به ظرافت و لطافت درآورد بنابرین انتخاب گچ نقش اساسی در زیبای گچ بری دارد ،در روش  قالب گیری که با استفاده ازقالب تهیه می شود  وسپس با استفاده ازخمیرگچ، گچ قالبی را درقسمت مورد نظر می چسباندند .انواع گچبری پیش ساخته :گچ بری pvcگچ بری پلی استایرن

که ازمزایای محصولات pvc می توان به سبک بودن،امکان طراحی مطابق با سلیقه مشتری،تنوع در ابعاد و الگوها امکان نصب آسان و در حداقل زمان(کمتر از یک ساعت ، قابلیت جابجایی پس از نصب و عدم نفوذ رطوبت اشاره کرد.محصولاتی pvcاز قبیل گلهایی سقفی، و ...قیمت گچ بری و قیمت گچ کاری ساختمان1- اجرای گچ بری نور مخفی ساده قیمت اجرای هرمتر طول با مصالح   300000ریال  و بدون مصالح 280000ریال2- اجرای گچ بری نور مخفی با گچ بری قیمت اجرای هرمتر طول با مصالح   380000ریال  و بدون مصالح 300000ریال4 -اجرای گچ بری ابزار گنج یا گلویی با مصالح هر متر طول 120000 الی 200000ریال بدون مصالح  120000 الی 170000ریال5- اجرای گچ بری گلهای سقف بستگی به طرح دلخواه6- اجرای گچ بری دور لوستربا دو دور  با مصالح  هرمتر طول 3500000ریال بدون مصالح  300000ریال7- اجرای گچ بری ارک اوپن  بستگی به طرح دلخواه8- اجرای گچ کاری و اجرای نازک کاری بدون مصالح هرمتر مربع قیمت 70000الی100000ریال9- اجرای گچ بری ستونها با مصالح هر متر طول   3500000 الی 500000ریال بدون مصالح متر طول  300000 الی 400000ریال 10-اجرای گچ بری قاشقی وابزارو نبشی ها با مصالح هر متر طول 110000ریال بدون مصالح 90000ریالنازک کاری چیست ؟پوشش نهایی که بر روی ساختار زیرین ساختمان قرار میگیرد و روکشی که در داخل ساختمان برابر چشم بیننده قرار می گیرد،خوانده میشود. مصالح نازک کاری آخرین مصالحی هستند که کفها، دیوارها و سقف ها را پوشش میدهد.این شرکت با نیروهای مجرب ومتعهد آماده ارائه خدمات گچ کاری ،گچ بری ،گچ بری ارک ،گچبری گلوئی ،گچبری ابزار،نازک کاری ،گچ کاری بادستمزد وبدون دستمزد،گچ کار ،گچ بری ساختمان ،سفید کاری ،طرح و اجرای گلهای سقفی


اطلاعات بیشتر