خدمات نظافتی الهیه تهران > خدمات نظافتی الهیه تهران

 

خدمات نظافتی الهیه تهران

شعبه خدمات نظافتی الهیه تهران:22899782  و 86021537 و پشتیبانی 09195096981

 

وسواس نظافتی و شستشو چیست؟


وسواس شستشو یا نظافت عبارت است از احساسی آزاردهنده مبنی بر اینکه آلودگی‌ها علی‌رغم بارها شستشو هنوز از بین نرفته‌اند. این احساس یکی از شایع‌ترین انواع اختلال وسواس فکری‌ـ‌عملی (OCD) است که البته جزو درمان‌پذیرترین وسواس‌ها نیز به شمار می‌رود. بسیاری از مبتلایان به این بیماری وسواسی تصور می‌کنند هرگونه تماس اتفاقی یا قرارگیری در معرض آلودگی‌ها منجربه آلودگی کامل و آسیب جدی می‌شود. بیماری که به‌موجب این طرز تفکر دائما نگران حفظ خود و اطرافیان شان از آلودگی‌هستند، به نظافت و شستشوی افراطی  مداوم روی می‌آورد، اما با این همه تمیزی و نظافت باز هم به‌سختی احساس تمیزی پاکی می‌کند.


علائم وسواس شستشو

وسواس شستشو معمولا به دو شکلِ، تردید در مورد تمیزی و تحمل‌ناپذیری این تردید برای خود و دیگران ظاهر می‌شود. این دقیقا همان تردید جان‌فرسایی است که مبتلایان به وسواس شستشو شب و روز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. فرد بیمار برای اینکه از شر این تردید خلاص شود، عمل شستن را به دفعات زیاد تکرار می‌کند و به‌تدریج به مرحله‌ای می‌رسد که دیگر حاضر نیست دست از شستشو بردارد. اساسا وقتی فردی تسلیم این پنداشت می‌شود که باید فعل شستن را بدون نقص انجام بدهد، نگرانی پیرامون لزوم تمیزی کامل و نیاز به پرهیز از آلودگی‌ها در ذهنش قوت می‌گیرد، تا آنجا که دیگر امکان تمیز شدن در حد لازم به‌سادگی میسر نیست.

فردی وسواس تعریف می کرد. می‌دونستم که تمیزم، اما همش فکر می‌کردم که شاید کاملا تمیز نباشم و برای همین به شستن ادامه می‌دادم. این کار تقریبا یک ساعت طول می‌کشید. اون‌وقت اگه اتفاقی به چیزی برمی‌خوردم که به نظرم کثیف بود، دوباره مجبور می‌شدم عملیات شستشو رو از سر بگیرم. ولی انگار برخوردهای تصادفی با این‌جور چیزای کثیف تمام شدنی نبود.
به گفته‌ی دکتر دین مَک‌کِی، وقتی به بیمار فوق گفتم شما با انجام تمرینات درمانی می شوی باور نمی کرد گفت خواهیم دید امکان ندارد . این فرد که از قدرت آلودگی‌زدایی صابون ناامید شده بود، پس از مدتی به استفاده از پاک‌کننده‌های ضدعفونی‌کننده خطر ناک روی آورد بود. این در حالی است که وضعیت او طیِ سه سال درمان تا حدی بهبود پیدا کرد که اکنون به روزی فقط سه مرتبه شستشوی دست‌ها و هر بار فقط یک دقیقه رضایت می‌دهد.
تردید در مورد تمیزی برای مبتلایان به وسواس شستشو تحمل‌ناپذیر است. یک فرد غیروسواسی حتی اگر از تمیزی کامل دست‌ها به دلیل شستن در جایی تاریک و با فشار آب کم مطمئن نباشد، از این مسئله با بی‌اعتنایی عبور خواهد کرد، درحالی که تحمل احتمال تمیزی ناقص برای مبتلایان به وسواس شستشو به‌راحتی‌ امکان ندارد. فرد بیمار حتی اگر چیزی را ۹۹ درصد تمیز بداند، از فکر یک درصد کثیفی باقی‌مانده به وحشت می‌افتد و همین مقدار ناچیز را مضر و کشنده تلقی می‌کند. این قبیل افراد حتی زمانی که احساس می‌کنند همین مقدار تمیزی کافی و رضایت‌بخش است، باز هم احساسی آزاردهنده از درون به آنها نهیب می‌زند که این بار همان مقدار جزئی آلودگی کار دست‌شان خواهد داد.


علل وسواس شستشو
.

مبتلایان به وسواس شستشو علل مختلفی را برای شستشوی افراطی و  مکرر مطرح می‌کنند که رایج‌ترین آنها عبارتند از:


نگرانی از آسیب زدن به خود


ترس از آسیب زدن به خود یکی از شایع‌ترین علل مرتبط با وسواس شستشوست. خیلی از مبتلایان می‌ترسند که عدم شستشوی مکرر و کامل آلودگی‌ها به آنها ضرر برساند. این افراد با خودشان فکر می‌کنند که اگر به اندازه‌ی که در نظر شان هست تمیز نباشند، به طریقی در معرض آسیب و بیماری قرار می‌گیرند و نتیجه آن برای‌شان تحمل‌ناپذیر است.


نگرانی از آسیب زدن به دیگران


دلیلی دیگری که معمولا از طرف مبتلایان به وسواس شستشو ذکر می‌شود، نگرانی از آلوده کردن غیرعمدی اطرافیان است که با عنوان وسواس احساس مسئولیت نیز شناخته می‌شود.
همیشه از این نگران بودم که باعث مریضی دیگران بشم. عادت داشتم دست‌هام رو ۲۰ دقیقه بشورم، تازه اون هم طبق یه الگوی خاص تا مطمئن بشم که حسابی تمیز شدن. با این حال بازم تمایل نداشتم با کسی دست بدم چون فکر می کردم شاید هنوز دست ام به خوبی تمیز نشده. اما اگه پیش می‌اومد که دست‌هام رو اون‌جوری که می‌خواستم نشسته بودم، همش فکر می‌کردم که بقیه ممکنه در اثر دست دادن با من مریض بشن. حتی حموم کردنم هم متفاوت از دیگران و خاصی بود، اول سرم رو می‌شستم، بعد یکی یکی از اعضای بدنم می‌اومدم پایین تا به پاهام می‌رسیدم. البته همه زحمت که به خودم می دادم می‌ارزید که این‌قدر به خودم سختی بدم، چون اصلا نمی‌تونستم این فکر رو تحمل کنم که یه روزی باعث مریضی دیگران بشم.
شخص وسواس از این می‌ترسیده که باعث مریضی دیگران شود. ترس این قبیل بیماران حول محور احساس مسئولیت در قبال سلامتی دیگران و ناتوانایی تحمل احساس گناهِ ناشی از عواقب بد شستن می‌چرخد. این وضعیت را می‌توان در قالب زنجیره‌ی زیر خلاصه کرد:
احساس عدم تمیزی 
شستن مکرردست‌ها
 شک در مورد تمیزی دست‌ها 
 تشدید احساس مسئولیت در قبال سلامتی دیگران
افرادی که به علت ترس از آسیب زدن به دیگران به شستشوی افراطی دست می‌زنند، به تصور خودشان همیشه ناقل بیماری هستند و آلودگی‌هایشان را به هرکجا که می‌روند انتقال می‌دهند. در این میان از تأثیر اطلاع‌رسانی رسانه‌ها نیز نباید غافل بود،آنها تبلیغاتی که در مورد انواع آلوده گیها و مریضی ها و ویروس ها چاپ می کنند باعث می شود، وسواس برخی بیماران در پی آگاهی از عوامل بیماری‌زای تهدیدکننده در مکان‌های عمومی تشدید می‌شود.
ایدز، هپاتیت، بیماری‌های مقاربتی مانند هِرپِس، ویروس اِبولا و حتی سرماخوردگی و آنفولانزا نمونه‌هایی از شایع‌ترین بیماری‌های مورد وحشت مبتلایان به وسواس شستشو به شمار می‌روند. همچنین مکان عمومی مانند ،بیمارستان‌‌، مترو، توالت عمومی، داروخانه‌ و به‌طور کلی هراس‌انگیزی هستند که چون احتمال برخورد با عوامل بیماری‌زا یا افراد بیمار را افزایش می‌دهند، از سوی این افراد غیرقابل تحمل تلقی می‌شوند.


ترس از تمامی حشرات


مبتلایان به وسواس شستشو از حشرات نه فقط به گزیده شدن ،بلکه علت عمده‌ی نگرانی آنها این است که حشرات ناقل آلودگی‌هایی هستند که تماس با آنها منجربه آسیب می‌شود (آسیب به خود یا دیگران). بنابراین تفاوت این نوع ترس با فوبیای حشرات این است که فرد مبتلا به فوبیای حشرات قبل از هر چیز از گزیده شدن وحشت دارد، اما برای فرد مبتلا به وسواس شستشو، همه‌ی حشرات به این علت ترسناک هستند که ممکن است باعث ایجاد بیماری‌های مرتبط با حشرات و بروز عواقب تحمل‌ناپذیر شوند.

 

پاکسازی آلودگی‌های فکری


برخی مبتلایان به وسواس شستشو به‌علت پاکسازی آلودگی‌های فکری اقدام به شستشوی افراطی می‌کنند. در این مورد بیمار سعی دارد گناهان خود را از طریق عمل شستشو پالایش کند. این حالت بخشی از وسواس خالص است و عمده‌ی دغدغه‌ی بیمار را به رهایی از افکار ممنوعه معطوف می‌کند. اگر بیمار با افکار کفرآمیز دست به گریبان شود یا مثلا خرافه‌گرا باشد و اتفاقی گربه‌ی سیاهی را جلوی منزلش ببیند (که طبق خرافات بدیمن است) آن‌وقت است که باید برای رهایی از این آلودگی فکری، رنج ساعت‌ها شستشو را به جان بخرد.


تمیز کردن فلاسک چای با سرکه،جوش شیرین و برنج 


شعبه شرق: 33923298 - 77437258  پشتیبانی 09195096971

شعبه غرب :66942049 - 66121568 پشتیبانی 09198125764

شعبه شمال:22899782  و 86021537 و پشتیبانی 09195096981

شعبه مرکزی: 66942039-66597792- پشتیبانی09195096971

شعبه جنوب وجنوب شرق :33923298 - پشتیبانی 09195096981

آجودانیه ،احتشامیه ، اختیاریه ،اُزگُل ،اسدآباد ،اسلام‌آباد ،اقدسیه ، الهیه ، امام‌زاده قاسم ، امانیه ، امیرآباد ،اوین ، باغ شاطر،  بهجت‌آباد ، پاسداران ، پل رومی  ، پونک ،  تپهٔ اکبری ، تجریش ، جلالیه ، جماران ، جمال‌آباد ، جمشیدیه ، چالهرز ، چیذر ، خوردین ، دارآباد ، دربند ، درکه ، دروس ، دزاشیب  ، ده ونک ، رحمان‌آباد ، رستم‌آباد ، زرگنده ، زعفرانیه ، سامیان ، سربند ، سعدآباد ، سوهانک ، سهروردی ، سید خندان ، صاحبقرانیه ، عباس‌آباد ، فرحزاد ، فرمانیه ،  محله ارامنه ، قلهک ، قیطریه ، کاشانک ، کامرانیه ، کاوسیه  ، کوی نصر ، (گیشا) ، گلاب‌دره ، محمودیه ، منظریه ، میرداماد  (داودیه)،  نیاوران ، ولنجک ، ولی عصر ، ونک ، یوسف‌آباد، 

خدمات نظافتی الهیه تهران

 خدمات نظافتی الهیه تهران


اطلاعات بیشتر